Ciekawostki

Ile wynosi powierzchnia Niemiec? To Cię może zaskoczyć!

Kiedy myślimy o Europie sensu stricto (a więc pomijamy kraje zlokalizowane częściowo na kontynencie azjatyckim), Republika Federalna Niemiec zdaje się być prawdziwym kolosem. Najludniejszy kraj Unii Europejskiej, najsilniejsza gospodarka i największe zróżnicowanie kulturowe – wydaje się, że takie elementy nie mogą pojawić się w kraju o niewielkiej powierzchni. Jednak powierzchnia Niemiec wcale nie jest tak wielka, jak można by było pomyśleć. Ile wynosi powierzchnia Niemiec i jak to się ma pozostałych państw w Europie i na świecie?

Powierzchnia Niemiec – nie taki ten kraj ogromny!

Jeśli chodzi o Niemcy powierzchnia tego kraju nie jest aż tak wielka – przynajmniej, jeśli porównamy go do światowej czołówki. Republika Federalna Niemiec zajmuje ledwie 64. miejsce na świecie pod względem powierzchni (nie zapominajmy jednak, że Europa jest jednym z najmniejszych kontynentów świata, stąd też trudno krajom ze Starego Kontynentu rywalizować pod względem powierzchni).

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku porównania z krajami europejskimi – tutaj Niemcy zajmują 8. miejsce (4. w Unii Europejskiej), dając się wyprzedzić jedynie Rosji, Kazachstanowi, Turcji, Francji, Ukrainie, Hiszpanii i Szwecji.

Niemcy powierzchnia lądowa – czy Republika Federalna Niemiec jest gigantyczna?

Każdy jednak zadaje sobie to pytanie: ile wynosi powierzchnia Niemiec? Czy faktycznie jeden z największych krajów Wspólnoty Europejskiej może być takim gigantem na mapie?

Powierzchnia Niemiec wynosi ledwie 357 386 km2, zaś wody śródlądowe zajmują 7 798 km2. Dla porównania, Polska liczy 312 696 km2. Różnica powierzchni (ok. 45 tysięcy km2) to powierzchnia, na której mieszczą się województwa małopolskie oraz wielkopolskie – lub alternatywnie: Estonia. A więc różnica jest spora, ale zdecydowanie mniejsza niż w przypadku różnicy powierzchni Polski i Rosji.

Niemcy powierzchnia po zjednoczeniu – co było większe: RFN czy NRD?

Kiedy w 1990 r. doszło do zjednoczenia Niemiec, okazało się, że pojawiło się nowe, znacznie większe państwo niż dotychczas. Wcielenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej sprawiło, że nowe państwo niemieckie przeskoczyło aż 4 państwa w zestawieniach badających powierzchnię:

  • Włochy (301 300 km2),

  • Polskę (312 696 km2),

  • Norwegię (324 220 km2),

  • Finlandię (338 145 km2).

Dotychczasowa Republika Federalna Niemiec miała powierzchnię 248 717 km2, zaś NRD – ledwie 108 333 km2. Nowe, zjednoczone Niemcy, będące dziedzicem istniejącego w latach 1945-1990 RFN zwiększyły swoje ziemie o połowę. Różnice między wschodem a zachodem są jednak widoczne do dziś – landy wschodnie wyglądają zgoła inaczej od tych, które przez 45 lat znajdowały się po Zachodniej stronie żelaznej kurtyny.

Jaka jest powierzchnia poszczególnych landów w Republice Federalnej Niemiec?

W przypadku Niemiec bardzo ciekawie prezentuje się porównanie największych landów. Ze względu na to, że kraje związkowe Niemiec mają większą autonomię od polskich województw, naprawdę warto przyjrzeć się powierzchni poszczególnych składowych Niemiec.

Niemcy powierzchnia – jakie są największe landy?

Patrząc na największe landy Niemiec warto szczególnie zwrócić uwagę na czołówkę: szczególnie, że największy land jest dwukrotnie większy od trzeciego największego landu w Niemczech. Co ciekawe, Badenia-Wirtembergia ma zbliżoną powierzchnię do największego województwa w Polsce (województwa mazowieckiego).

  1. Bawaria – 70 550 km2 – stolica: Monachium

  2. Dolna Saksonia – 47 616 km2 – stolica: Hanower

  3. Badenia-Wirtembergia – 35 751 – stolica: Stuttgart

Najmniejsze landy w Niemczech – mniejsze niż mogłoby się wydawać!

Tutaj z kolei warto się przyjrzeć temu, że dwa z trzech najmniejszych landów są jedynie miastami na prawach kraju związkowego. W związku z tym, ich powierzchnia nie jest zbyt duża, jednak najmniejszy land jest w pełni suwerennym krajem związkowym i jest 22 razy mniejszy od województwa opolskiego, najmniejszego województwa w Polsce.

  1. Brema – 419 km2 – stolica: Brema

  2. Hamburg – 755 km2 – miasto na prawach kraju związkowego

  3. Berlin – 892 km2 – miasto na prawach kraju związkowego

Leave a Comment