Nauka języka

Jakiego języka warto się uczyć?

Dziś znajomość języków obcych to standard. Dlatego nie ma się co dziwić, że tak chętnie się ich uczymy. Bo znając języki obce wszędzie jesteśmy w domu. Tym bardziej, że dziś rynek pracy oczekuje od nas więcej. To nie tylko umiejętności zawodowe, ale i językowe. Jakiego języka warto się uczyć? Który daje nam największe szanse na świetną pracę i zarobki? Czy wciąż warto postawić na język angielski? Czy w 2020 roku inny język podbił nasze serca? Zatem, jakiego języka warto się uczyć? Oto kilka słów w tej kwestii.

Nauka języków obcych

Chyba każdy się zgodzi, że dziś bez znajomości języków obcych niewiele osiągniemy. Ani w życiu prywatnym ani zawodowym. Bo dziś bez języka obcego ani rusz. Nie tylko nie dogadamy się za granicą, ale i we własnym kraju. Zatem, jakiego języka warto się uczyć? Jakie języki znamy? Okazuje się, że wciąż kochamy angielski. Trudno się dziwić, w końcu aż 19 % Polaków zna język angielski. Na drugim miejscu jest język niemiecki, którym mówi 13 % naszych rodaków. Trzecie miejsce zajmuje język rosyjski, którym mówi aż 12 % Polaków. Poza podium jest język francuski – 3% , włoski – niecałe 2 % oraz czeski i hiszpański, którego znajomość deklaruje tylko 1 % naszych rodaków. Jak widać wyniki nie są imponujące. A nawet można uznać, że kiepskie. Okazuje się bowiem, że aż 30 % Polaków nie zna żadnego języka obcego. Nie jest to powód do dumy. Nieco lepiej jest z poziomem znajomości języka obcego. Otóż, w stopniu komunikatywnym dany język obcy zna 59% osób, w stopniu dobrym ponad 26%, a biegłym prawie 15%. Zatem nie jest tak źle jak nam się wydaje? Otóż nie. Okazuje się, że wciąż znajomość języków obcych jest dla nas bardziej hobby niż sposobem na życie. A szkoda. Bo znajomość języków obcych pomaga w życiu. To nie tylko lepsze oferty pracy ale inna jakość życia. Jakiego języka warto się uczyć? Czy nadal jest to angielski?

Jakiego języka obcego warto się uczyć?

Dziś znajomość jednego języka obcego to podstawa, znajomość dwóch języków to już atut. Takie dziś są realia rynku pracy. Osoby znające języki obce mają lepsze możliwości pracy. Jednak warto wiedzieć, które języki są dziś poszukiwane przez pracodawców. I wcale nie jest to język angielski. Dziś znajomość języka angielskiego jest tak oczywista, że podczas rekrutacji pracodawca nawet o to nie pyta. Bo to tak popularny język, że znają go wszyscy. Oczywiście można dyskutować o stopniu jego znajomości, ale nie o to chodzi. Dziś liczy się oryginalność, a znajomość tego języka raczej nią nie jest. Dlatego warto uczyć się języka na miarę dzisiejszych oczekiwań rynku. A te są bardzo wysokie. Dlatego jeśli ktoś nie zna co najmniej jednego języka obcego, w wielu branżach nie będzie w stanie się przebić. Nawet jeśli jest świetnym fachowcem. Choć znajomość tylko jednego języka obcego też nie jest już atutem. Ale to już wiemy. Dlatego jeśli znasz jeden język obcy, warto znać jeszcze drugi język. Uczenie się kolejnego języka – to dziś jest atut. Dlatego warto wziąć pod uwagę też kolejny język obcy. Jaki? A może wystarczy uczyć się jakiegokolwiek języka obcego? Otóż nie. Wybór języka obcego powinien być przemyślany. Chyba, że chcesz nauczyć się języka tylko dla siebie. Decyzja należy do Ciebie. Jeśli jednak liczysz na dużą ilość ofert pracy, zacznij uczyć się języków niszowych,. Ich znajomość daje większe możliwości zatrudnienia na rynku pracy. A to z kolei wiąże się z wyższym wynagrodzeniem. jakie języki obce są dziś w cenie?

Warto przeczytać: Jak tłumaczyć instrukcje obsługi?

Których języków obcych warto się uczyć?

Już wiemy, że sama znajomość angielskiego to za mało. Bo każdy go zna. Popularność języka angielskiego daje nam jednak dobrą podstawę. Tym bardziej jeżeli mamy znajomość tego języka na poziomie biegłym. To duży atut, ale dziś niewystarczający. Dlatego warto nauczyć się nowego języka. takiego, który z angielskim stworzy świetny duet językowy. Znajomość dwóch języków jest tym, czego oczekują pracodawcy. Zatem który język oprócz angielskiego warto znać? To zależy od nas samych i naszych możliwości. I jeszcze od tego dlaczego chcemy uczyć się danego języka. Bo powodów jest wiele. Jedni uczą się dla rozrywki, inni dla lepszej pracy. Choć tak naprawdę powód jest tu kwestią wtórną. Ważne, że naprawdę chcemy nauczyć się tego języka. Które są dziś popularne? Czy tylko języki europejskie?

Okazuje się, że właśnie nie. Coraz częściej uczymy się mniej popularnych i trudnych języków. I to świetna wiadomość. Bo to oznacza, że chcemy mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Są to bowiem języki, które wcale nie są proste do nauki. Jakie to języki obce? Na wartości zyskują języki azjatyckie. Jednym z najpopularniejszych jest język chiński. Coraz więcej osób się go uczy, bo to język, który ma ogromny potencjał. Nauka chińskiego, a właściwie mandaryńskiego to prawdziwe wyzwanie. Jednak znajomość języka chińskiego się naprawdę opłaca. Rozwój gospodarki i otwarcie się na ten rynek oznacza zapotrzebowanie na osoby nim się posługujące.

Kolejnym językiem, który zdobywa uznanie jest hindi oraz arabski. To kolejne popularne języki świata. To także potężne narzędzia współpracy gospodarczej i turystycznej. Warto o tym pamiętać. Jednak to wciąż nie wszystko. Okazuje się, że ogromną popularnością cieszą się również języki skandynawskie. Trudno się dziwić, że chcemy uczyć się szwedzkiego czy norweskiego. Tym bardziej, że jest mało kandydatów do pracy, którzy znają te języki. Dlatego taka osoba jest na wagę złota na rynku pracy. Nie inaczej jest tez z językiem fińskim. Co prawda kojarzy nam się z językami skandynawskimi, ale nim nie jest. To zaskakujące, ale on nie należy do grupy języków skandynawskich! Jego dziś też warto się nauczyć. Tym bardziej że coraz więcej mamy kontaktów handlowych z tymi krajami.

Czy warto uczyć się języków romańskich?

Zawsze warto uczyć się języków obcych. I nie inaczej jest z językami romańskimi. Co prawda wiele osób uważa, że język hiszpański czy portugalski są zbyt proste. Jednak, gdy się im przyjrzymy okazuje się, że wcale tak nie jest. To jedne z najpopularniejszych języków świata. I chociażby z tych względów warto się nimi zainteresować. Tym bardziej że nie istnieją języki trudne ani łatwe. To tylko nasza subiektywna ocena. Znajomość dwóch języków obcych daje nam naprawdę wymierne korzyści. I nie inaczej jest z hiszpańskim czy portugalskim. Jeśli chcemy się go nauczyć jako drugiego języka, dlaczego nie? Nauka tego języka daje nam zdecydowanie większe możliwości na rynku pracy. I każdy, kto zna którykolwiek z nich to przyzna.

Zatem, jakiego języka obcego warto się uczyć? Każdego języka, bez wyjątku. Znajomość kilku języków otwiera nam wszystkie drzwi na naszej drodze. I wie to każdy, kto oprócz języka ojczystego opanował też język obcy. To nowe perspektywy, nowa praca i lepsze życie. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Przyzna to każdy, kto mówi przynajmniej jednym z języków obcych.

Może Cię także zainteresować:

Leave a Comment