CiekawostkiKultura

Kulinarne ciekawostki o Niemczech – to trzeba wiedzieć!

Zastanawiasz się, jakie są najważniejsze ciekawostki o Niemczech? Na myśl o tym kraju niemal natychmiast pojawiają się dwa skojarzenia: piwo oraz golonka w piwie. Gastronomią Niemcy stoją, dlatego zobacz najważniejsze Niemcy ciekawostki – co się jada na ulicach, ile piwa piją Niemcy oraz ile rodzajów kiełbasy można znaleźć na zachód od Odry. Chcesz wiedzieć wszystko o Niemczech? W takim razie trzeba zacząć od kulinariów!

  1. Fanta została wymyślona w Niemczech

Receptura Fanty, należącej obecnie do Coca-Coli, została opracowana w III Rzeszy w 1940 r. Niemieccy chemicy zostali zmuszeni do takiego działania wskutek embarga nałożonego przez USA – na rynku zaczęło brakować składników niezbędnych do wytworzenia napoju Coca-Cola, dlatego też stworzono napój z dostępnych składników – serwatki i miąższu jabłkowego. Fanta jest drugim najpopularniejszym napojem należącym do Coca-Cola Company.

  1. Najpopularniejszym daniem typu fast-food jest currywurst

Jeśli chodzi o Niemcy ciekawostki kulinarne są nad wyraz imponujące – szczególnie, że najpopularniejszą potrawą jest swojsko brzmiący curry wurst, czyli grillowana kiełbasa wieprzowa posypywana przyprawą curry i polewana sosem pomidorowym. Receptura pochodzi z 1949 r. i zyskała tak wielką popularność, że w Berlinie powstało nawet muzeum currywurst.

  1. Mustafa’s Gemüse Kebap czyli podobno najlepszy kebab na świecie

Jeżeli jakość restauracji można ocenić na podstawie liczby obsługiwanych gości, Mustafa’s Gemüse Kebap to najlepszy kebab na całym świecie. Kolejki do małego lokalu ciągną się kilometrami, co znajduje swoje uzasadnienie w smaku potrawy – soczystej, przepysznej i naprawdę taniej!

  1. Wcale nie Niemcy piwem stoją

Kiedy myślimy o Niemczech, niemal za każdym razem mamy przed oczami przede wszystkim jedno: piwo wylewane strumieniami. Trzeba jednak pamiętać, że ten stereotyp nie jest prawdziwy, a Niemcy zajmują dopiero 4. miejsce na świecie pod względem konsumpcji piwa per capita (104 litry na głowę). Podium zajmują Czesi (143 litry), Namibijczycy (108 litrów) oraz Austriacy (106 litrów). Co ciekawe, tuż za Niemcami plasują się… Polacy (101 litrów).

  1. Podczas Oktoberfest sprzedaje się ponad 5 milionów litrów piwa

Jeśli już o piwie mowa, to nie byłoby niemieckiej kultury bez Oktoberfestu odbywającego się (wbrew swojej nazwie) na przełomie września i października. Impreza ta jest dla Niemców tak naturalna, jak ubieranie choinki w grudniu i co roku przyciąga rzesze turystów. Jeśli spojrzeć na najważniejsze Niemcy ciekawostki, wszystkie zaczynają się od statystyk związanych z tym, że co roku sprzedaje się tam niemal 5 milionów litrów piwa. Największe dożynki na świecie? Z całą pewnością!

  1. Palenie w miejscach publicznych? Wykluczone! Piwo? Proszę bardzo!

Chociaż od 2007 roku Niemcy walczą z paleniem papierosów w miejscach publicznych, to jednak nie podejmuje się żadnych działań względem spożywania alkoholu. W związku z tym w Niemczech nie dostaniemy mandatu – zaś w Polsce takie działanie jest traktowane jako wykroczenie.

  1. W Niemczech jest aż 1000 rodzajów kiełbasy!

Każdemu, kto mówi że wie wszystko o Niemczech wystarczy zadać jedno pytanie: ile znasz rodzajów kiełbasy? W Republice Federalnej Niemiec wyróżnia się ponad 1000 odmiany popularnego wursta: Brautwurst, Weißwurst czy frankfurterki to tylko niektóre z odmian kiełbasy, które lądują na niemieckich stołach. I zapewne mało kto może powiedzieć, że zna każdą z odmian na wylot!

  1. „Jestem pączkiem” – John F. Kennedy tak nie powiedział!

Ciekawostki o Niemczech niemal zawsze rozpoczyna się od anegdoty, jakoby prezydent Stanów Zjednoczonych w swoim przemówieniu w 1963 r. wypowiedział słowa „Ich bin ein Berliner” rozumiane jako „jestem pączkiem” (od Berliner Pfannkuchen). Plotka ta urosła do rangi legendy miejskiej, natomiast językoznawcy apelują o rozsądek: użyty rodzajnik nieokreślony wcale nie wskazuje na to, że słowo „Berliner” oznacza pączka, a nie Berlińczyka. Szczególnie, że w obecnej stolicy Niemiec nie używa się tego określenia – skrótowo na pączka mówi się „Pfannkuchen“. I jeśli chcemy wiedzieć wszystko o Niemczech, to zaczynajmy właśnie od tego: nie każda informacja jest prawdziwa!

Leave a Comment