Ciekawostki

Z czego słyną Niemcy?

Niemcy, czyli nasz największy zachodni sąsiad, to najważniejszy partner gospodarczy Polski. Zarówno wskaźniki importu, jak i eksportu wskazują, że Republika Federalna Niemiec odpowiada za niemal ¼ wymiany handlowej naszego kraju, dlatego warto poznać najbardziej podstawowe informacje o Niemczech. Z czego słyną Niemcy i czy faktycznie nasze wyobrażenia o tym kraju są prawdziwe? Sprawdźmy, co z naszych stereotypów jest prawdziwe!

Piwo

Niemieckie piwo to element kultury, który zyskał w tym kraju status kultowego. Powody są jasne: Niemcy to największy producent alkoholu na bazie chmielu w Europie – w 2015 roku za Odrą wytworzono aż 95 623 000 hektolitrów piwa, czyli objętość, którą można byłoby wypełnić ponad 3700 basenów olimpijskich! Ale jeśli spojrzeć na statystyki, to Niemcy wcale nie uchodzą za piwnego hegemona – pod względem produkcji ustępują miejsca Chinom, Stanom Zjednoczonym i Brazylii, zaś pod względem konsumpcji na głowę przegrywają z Czechami, Namibią i Austrią.

Rozwinięta w Niemczech kultura piwa sprawia, że można wyróżnić kilka ikonicznych elementów:

 • Oktoberfest – największe chmielowe dożynki na świecie, festiwal przyciągający co roku nawet 6 milionów odwiedzających!

 • Pilzner – najpopularniejszy rodzaj piwa produkowany w Niemczech, stanowiący aż 2/3 produkcji.

 • Akcyza na piwo – niemal 2,5 razy mniejsza od akcyzy w Polsce.

 • Konsumpcja nawet w wieku 14 lat – w Niemczech 14-latkowie mają prawo do spożywania piwa i wina za przyzwoleniem prawnego opiekuna, natomiast samodzielny zakup tych dwóch trunków jest możliwy wraz z uzyskaniem 16 lat. Zapisy te nie dotyczą mocnych alkoholi, do których zakupu niezbędne jest ukończenie 18 lat.

Samochody

Niemal wszystkie informacje o Niemczech zaczynają się od tego samego tematu – samochodów. Nie ulega wątpliwości, że motoryzacja w Europie została zdominowana właśnie przez Niemców, którzy stali się symbolem postępu i niezawodności. Podczas, gdy francuskie marki spotykają się często z krytyką, niemieckie samochody zdają się być nieskazitelne. W 2018 roku w Niemczech wyprodukowano aż 5 milionów samochodów osobowych. Dla porównania, druga w tej statystyce Hiszpania może pochwalić się produkcją na poziomie 2,3 mln. A jakie niemieckie marki samochodów warto znać?

 • Mercedes-Benz

 • BMW

 • Volkswagen

 • Audi

 • Opel

 • Porsche

Autostrady

Z tematem samochodów nieodłącznie kojarzy się jedno – autostrady. Przez polskich kierowców uznawane za raj na ziemi: darmowe, rozległe i pozbawione ograniczeń prędkości. Co jednak może zdumiewać, informacje o Niemczech związane z tym, jakoby w tym kraju miała znajdować się najdłuższa sieć autostrad, są nieprawdziwe. 13 tysięcy kilometrów autostrady sprawia, że Niemcy plasują się ledwie na czwartym miejscu na świecie (i drugim w Europie), ustępując kolejno:

 • Chinom (130 tys. km autostrad),

 • Stanom Zjednoczonym (77 tys. km autostrad),

 • Hiszpanii (17 tys. km autostrad).

Warto do tego dodać, że już niedługo na niemieckich autostradach zmieni się niemal wszystko. Od października 2020 r. autostrady staną się drogami płatnymi, a do tego możliwe jest wprowadzenie ograniczeń prędkości – wbrew temu, co się dzieje obecnie, gdzie znaki informują jedynie o prędkości zalecanej, a nie maksymalnej.

Muzyka

Chociaż aktualnie przemysł muzyczny zdominowany jest przez wykonawców anglojęzycznych, to jednak tym, z czego słyną Niemcy, z pewnością jest muzyka. Spójrzmy na przykłady historyczne i współczesne:

 • Jan Sebastian Bach – barkowy kompozytor przełomy XVII i XVIII wieku, uznawany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii

 • Ludwig van Beethoven – ostatni z klasyków wiedeńskich, największy twórca w historii, znany najczęściej za sprawą IX symfonii, której fragment został wykorzystany w „Odzie do radości” oraz miniatury fortepianowej, zwanej skrótowo „Dla Elizy”

 • Boney M. – grupa muzyczna grająca muzykę disco i dance od 1976 r.; zespół znany jest głównie dzięki przebojom „Rasputin”, „Daddy cool” oraz „Rivers of Babylon”

 • Modern Talking – zespół założony w 1983 r., grający muzykę disco oraz pop; znany szczególnie za sprawą takich hitów jak „You’re My Heart, You’re My Soul”, „Brother Louie” oraz „Cheri Cheri Lady”

 • Rammstein – metalowy zespół grający muzykę z pogranicza metalu industrialnego oraz muzyki elektronicznej. Założony w 1994 r. zespół budzi ogromne kontrowersje, a ich koncerty słyną z bogatej oprawy pirotechnicznej. Wśród największych hitów zespołu należy wymienić „Amerika”, „Du hast” oraz „Ich will”.

Leave a Comment